Мета уроку:
Навчальна:
Ø ознайомити учнів з різновидами лейкоцитів та їх
функціями;
Ø поняттям імунітету та їх формами;
Ø механізмами утворення клітинного та гуморального
імунітету.
Розвиваюча:
Ø розвивати вміння порівнювати різні види
лейкоцитів, форми імунітету;
Ø логічно мислити, робити висновки.
Виховна:
Ø виховувати бережне ставлення до свого організму,
Ø виховання свідомого ставлення до свого здоров’я.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Методи і методичні
прийоми:
1.Словесний: розповідь, бесіда
2.Наочний: ілюстрації, застосування таблиць, презентація Microsoft Office Power Point .
3.Проблемно-пошуковий:
постановка проблемних питань
4.Дослідницький:
здобуття нових знань у процесі самостійної роботи.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань.
І. Актуалізація опорних знань.
1.
«Біологічний двобій»( слайд
2)
1)Оксигемоглобін
|
А. Сполука
гемоглобіну з чадним газом
|
2)Карбгемоглобін
|
Б. Мають форму
диска
|
3) Еритроцити
|
В. Дефібринована
плазма
|
4)Тромбоцити
|
Г. Мають ядро
|
5)Фізіологічний
розчин
|
Д. Сполука
гемоглобіну з вуглекислим газом
|
6) Лейкоцити
|
Е. Беруть участь у
зсіданні крові
|
7)Карбоксигемоглобін
|
Є.0,9 % розчин
хлориду натрію
|
8) Сироватка крові
|
Ж. Сполука
гемоглобіну з киснем
|
Ключ:
1) – Ж; 2) – Д; 3) – Б; 4) –Е; 5) – Є; 6) – Г; 7) – А; 8) – В.
2.Вибери вірні твердження:(слайд 3)
1. Кров має червоний
колір завдяки гемоглобіну
2. До складу гемоглобіну
входять йони феруму
3. Еритроцити утворюються
з еритробластів
4. Людина з І групою
крові являється універсальним донором
5. Сполука гемоглобіну з
киснем досить стійка
6. Резус – фактор – це
білок
7. Кров, насичена киснем,
- венозна
8. Еритроцити –
без’ядерні клітини, мають сталу форму
9. Під час переливання
крові не враховується вміст аглютиногенів
10.Вміст еритроцитів у крові
змінюється залежно від умов, в яких живе людина
11.Тривалість життя
еритроцитів становить кілька років
Відповідь: 1,2,3,4,6,8,10
3.« Заморочки
із бочки»( слайд 4)
1)Два
однокласники сидять за робочим столом, у одного перша група крові, у другого
четверта. Складіть схеми переливання крові:
А) І учень – донор, ІІ – реципієнт;
Б) І учень – реципієнт, ІІ учень – донор.
У якому випадку переливання крові можливе, а в якому
– ні? Поясніть чому?
2)Іноді в медичній практиці використовували розчин
натрій хлориду, концентрація якого дорівнювала 0,9%. Як називають цей розчин? З
якою метою і чому саме цей розчин використовують у медичній практиці?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
учнів.
Проблемні запитання до класу( слайд 5)
Ø Видатний фізіолог І.І.Мечников у одному із своїх дослідів увів у тіло
прозорої личинки морської зірки шпильку троянди. За декілька годин шпилька
виявилася оточена рухливими клітинами, які намагалися її ніби перетравити. Що
це були за клітини?
Ø Тисячу років тому у Китаї, Індії, Персії здоровим людям у ніс або на
подряпину вносили гній людини, хворої на віспу. Для чого це було потрібно?
ІІІ.Оголошення теми і мети уроку ( слайд 6)
IV.Вивчення нового матеріалу.
Вчитель пропонує до
уваги вислови про здоров’я:(слайд 7)
Найбільше багатство – здоров’я.
Народна мудрість
Нічого люди не бажають
більше зберегти і нічого, між тим, менше не бережуть, ніж своє власне життя.
Ж.Лабрюйєр
Здоров’я не цінують,
поки не приходить хвороба.
Т.Фуллер
Вчитель. До складу
крові входять форменні елементи, серед яких є ті, що виконують захисну функцію.
А саме – лейкоцити.
Повернемося до
проблемного питання.
За рахунок чого лейкоцити розчиняють шпильки троянди?
А відбувається це за рахунок того, що в лейкоцитах знаходяться велика кількість травних ферментів, які і розщеплюють структуру мікроорганізмів на прості речовини. Цей процес називається лізисом.
А відбувається це за рахунок того, що в лейкоцитах знаходяться велика кількість травних ферментів, які і розщеплюють структуру мікроорганізмів на прості речовини. Цей процес називається лізисом.
Аналогічно, відбувається і у нашому організмі. Гній, що утворюється в
тканинах під час запалення - це сукупність мертвих лейкоцитів та перетравлених
останків мікроорганізмів.
Кількісне співвідношення між різними видами лейкоцитів крові є різним. Найбільше серед них нейтрофілів та лімфоцитів. Чому? ( обговорення).
Кількісне співвідношення між різними видами лейкоцитів крові є різним. Найбільше серед них нейтрофілів та лімфоцитів. Чому? ( обговорення).
Висновок: нейтрофіли
знищують мікроорганізми шляхом фагоцитозу; лімфоцити – є основними клітинами
імунної системи.
Серед них важливу роль відіграють лімфоцити, які утворюються в тимусі і є
основними клітинами імунної системи. Вони знищують тільки особливий вид мікроорганізмів,
їх назвали Т-лімфоцититами. Т - лімфоцити зустрівшись з мікроорганізмами
запам'ятовують їх будову і передають цю інформацію послідуючим поколінням
Т-лімфоцитів. Вони тривалий час захищають організм, таким чином забезпечують клітинний імунітет.
Антитіла, які виробляються В- лімфоцитами, забезпечують гуморальний
імунітет.
Демонстрація
різновидів лейкоцитів( слайди 8, 9)та їх характеристика.
Раніше вважали, що імунітет - це несприятливість організму до інфекційних
хвороб. Зараз імунітет - це збереження генетичної постійності клітин. Імунітет
захищає організм від інфекційних хвороб, токсичних речовин, звільнює від
неживих перероджених власних клітин( слайд 10).
Хвилинка історії: відкриття
клітинного і гуморального імунітету
( повідомлення учнів) – слайди 11, 12.
На основі слайда 13 – скласти схему дії лімфоцитів проти різних бактерій.
Фізхвилинка.
Врави для очей,
пальців рук та спини( попередження порушення зору; сколіозу).
Самостійна робота
учнів в групах.
Повернемося до
проблемного питання.
Ø Тисячу років тому у Китаї, Індії, Персії
здоровим людям у ніс або на подряпину вносили гній людини, хворої на віспу. Для
чого це було потрібно?
На основі параграфу
20 спробуємо знайти відповідь на запитання.
Також порівняємо
різні типи імунітету.
(Висновки учнів на основі слайду 14.( Людина, заражена віспою
таким шляхом, переносила захворювання значно легше.)
Проте кожна людина
може себе захистити від хвороб, створивши стійкий імунітет. Як саме?
( Створення
асоціативного куща « Стійкий імунітет» ).
Учні роблять
висновки, які сладові зможуть підвищити
імунітет:
-Вживання білків: м'яса, риби, бобових.
-Найбільш важливими
для зміцнення імунітету є вітаміни A, група B.
-Міінерали: селен,
цинк, магній, кальцій, залізо, йод, марганець.
-Активний спосіб життя.
-Щоб
підвищити імунітет необхідно давати організму фізичне навантаження.
-Корисні фізичні вправи,
біг, фітнес, плавання.
-Прогулянки на свіжому повітрі.
-Сон.
-Позитивні емоції
(слайди15-17).
V.Узагальнення
та систематизація знань.
Гра « Резервуар знань»(слайд 18)
Ø 1.Стан
протистояння організму мікроорганізмам та стороннім тілам – (імунітет)
Ø 2.
Сторонні тіла, що проникають до організму,- (антигена)
Ø 3.Здатність
клітин поглинати сторонні тіла-…( фагоцитоз)
Ø 4.
Фагоцитоз – це ( клітинний ) імунітет
Ø 5.
Фагоцитоз відкрив …(Мечников)
Ø 6.Імунітет
за участі антитіл- …(гуморальний)
Ø 7.Цей
вид імунітету відкрив …(Еріх)
Ø 8.
Білки, що виробляються за участі імунітету,-…(антитіла)
Ø 9.
Активний імунітет виробляється з допомогою…(вакцини)
Ø 10.
Пасивний імунітет створюють за допомогою…(сироваток)
Ø 11.
Інтерферон –учасник (гуморального ) імунітету
Ø 12.Наука,що
вивчає методи лікування вірусних хвороб,-…(вірусологія)
VІ. Підведення підсумків, аргументація оцінок.
На ватмані учні
наклеюють сердечка різних кольорів( враження від проведеного уроку).
Червоний – урок
сподобався, дізнався багато цікавого і нового.
Зелений – урок
сподобався, проте не зміг проявити себе.
Синій – урок не
сподобався.
VІІ. Домашнє завдання ξ20, приготувати повідомлення про інфекційні хвороби.
Немає коментарів:
Дописати коментар